מוכוונות עצמית

מוכוונות עצמית

מאת עדן לוי

"אני תמיד מוכן ללמוד למרות שאני לא תמיד אוהב שמלמדים אותי." –  ווינסטון צ'רצ'יל. 

מזדהים עם ווינסטון צ'רצ'יל? מוכנים ללמוד אך לא תמיד אוהבים שמלמדים אתכם? 

 למידה דיגיטלית תומכת למידה עצמית, ואנחנו? תומכים במה שיהיה טוב עבור הלומד שלנו! 

אז אם אתם רוצים ללמוד לבד, כדאי שתסגלו לעצמכם מאפיינים של לומדים בעלי מוכוונות עצמית. 

לומדים כאלה מצליחים למקד את המשאבים המנטליים והקוגניטיביים וכן את הפעולות שלהם על מנת להשיג את מטרותיהם בתהליך הלמידה. תנו לנו להציג בפניכם מספר הצעות בעזרתן תוכלו לסגל לעצמכם מאפיינים והרגלים של לומדים מסוג זה.

למידה עצמאית

•  הגדירו לעצמכם את מטרות הלמידה שלכם מה אתם רוצים להשיג מתהליך הלמידה הנוכחי?  כמה זמן אתם רוצים להשקיע בזה? מה תרצו להיות מסוגלים לעשות עם הידע החדש שרכשתם? 

•  תרגלו מיקוד ושליטה- בדקו מה עוזר לכם להישאר ממוקדים. האם אתם צריכים לסכם לעצמכם את החומר? לשאול שאלות ולחקור בעצמכם? לנסות להרחיב את התוכן ולשכלל אותו? כל מה שגורם לכם להישאר ממוקדים ברמה הקוגניטיבית והרגשית תופס מבחינתנו… 

•  בצעו בקרה על ההתקדמות שלכם- וודאו מדי פעם שתהליך הלמידה שלכם מתקדם בהתאם למטרות שהגדרתם לעצמכם. אל תחכו לסוף התהליך, אלא נטרו את הלמידה שלכם לכל אורך הדרך. 

•  קיימו רפלקציה והערכה עצמית על הביצועים שלכם- מדוע הצלחתם? מדוע לא עמדתם במטרות שהגדרתם לעצמכם? כך תוכלו לסייע לעצמכם להצליח שוב או יותר בשלב הבא.

ועכשיו, לאחר שסיגלתם לעצמכם מאפיינים והרגלים של לומדים בעלי מוכוונות עצמית... בואו נדבר רגע על איפה ואיך תוכלו ללמוד מבלי שאף אחד ילמד אתכם:

•  קורסי mooc קורס אינטרנטי הפתוח לקהל הרחב, אשר מוכוון ומתוכנן ללמידה עצמית. אנחנו באופן אישי צרכנים נלהבים של הקורסים הנפלאים ב campus-il.

•  פודקאסט (Podcast)/ הסכת- קטעי שמע מוקלטים המועלים לרשת. בחרו נושא אותו תרצו ללמוד ולימדו אותו באמצעות פודקאסט באופן בלעדי או בנוסף לכל תהליך למידה אחר שתבחרו לעצמכם.

•  סרטונים- צרו לעצמכם playlist ב- youtube של כל ההרצאות הקיימות ברשת באותו הנושא. כמובן שאנחנו ממליצים לבחור הרצאות ממקורות מידע מוסמכים ומהימנים. 

•  יודמי (Udemy), קורסרה (Coursera), לינקדין (Linkedin) וכו׳- קיימות פלטפורמות רבות לקורסים מקצועיים, חלקם אף מקנים תעודות ממוסדות מובילים בתחומם.

לסיכום, אומנם יש בפלטפורמות האלה מנחה, אבל נראה לנו שעם זה אפילו צ׳רצ׳יל היה מסתדר.. אז למה אתם מחכים? התמקמו על הספה האהובה עליכם והתחילו ללמוד! 

ואם התחלנו בציטוט, נסיים גם באחד: "אף פעם לא למדתי מלדבר. למדתי רק כששאלתי שאלות." – לו הולץ.

קישור למאמרים: