משחוק בלמידה

מאת שרון אשתון

 רוצים לדעת מניין האנגלית שלי? 

מפרנקלין הצב! 

כשהייתי ילדה שיחקתי במשחק של פרנקלין הצב שמטרתו הייתה ללמד אנגלית. עד היום אני זוכרת את המילים הספציפיות שלמדתי באמצעות המשחק ואת ההקשר של אותן המילים לסצנות מסוימות מתוך המשחק. בדיעבד, כשחיפשתי את המשחק באינטרנט היום גיליתי שבכלל היה מדובר בלומדה משחקית! 

הניסיון שלי עם המשחק של פרנקלין הצב הוא דוגמה מושלמת לאופן שבו משחוק יכול לשפר את תוצאות הלמידה. 

אז מה היה במשחק הלימודי הזה שגרם לי לזכור מילים באנגלית וללמוד אותן טוב יותר?

ומה בכלל הופך משחק לימודי למוצלח ואפקטיבי ללומד?

משחוק בלמידה

⭕ אינטראקטיביות – באמצעות שאיבת הלומד לעולם בדיוני עם גרפיקות צבעוניות, דמויות מרתקות וקווי עלילה משעשעים, המשחק יוצר תחושת מעורבות שהופכת את הלמידה למהנה ובלתי נשכחת. כך, הלומד יצליח להשתתף באופן פעיל במשחק ולקיים אינטראקציה עם הדמויות, מה שהופך את הלמידה לפחות פסיבית או מייגעת ויותר מרתקת ומהנה. על ידי שילוב מרכיבי משחק מהנים ומשעשעים, המשחק יוצר סביבת למידה חיובית שתניע את הלומדים ללמוד ולהצליח. 

⭕ משובים ותגמולים – ככל שהלומד יתקדם יותר במשחק ויקבל חיזוקים על הביצועים שלו, כמו פרסים, נקודות ופידבקים מפורטים כך המשחק יניע את הלומד להמשיך לשחק וללמוד. גישה זו יוצרת תחושת הישגיות, מה שמעודד את הלומד להמשיך ללמוד ולשלוט במושגים חדשים ותחזק את הלמידה בקרב הלומד. 

⭕ חזרות ותרגול – משחק לימודי אפקטיבי מספק הזדמנויות חוזרות לתרגל מושגים חדשים. גישה זו מבטיחה שללומד יהיו הזדמנויות רבות לתרגל ולשלוט בחומר, מה ששיפר את השמירה והזיכרון של הלומד (כמו במקרה שלי)

בסך הכל, על ידי שילוב מרכיבי משחק כגון אינטראקטיביות, משובים ותגמולים, חזרות ותרגול, משחוק יכול להפוך את הלמידה למרתקת, בלתי נשכחת ואפקטיבית יותר. ככל שהטכנולוגיה ממשיכה להתפתח, אנו יכולים לצפות לראות אסטרטגיות משחוק חדשניות ויעילות יותר בחינוך ומחוצה לה.

אנחנו ב T.more מעודדים משחוק בלמידה ומשלבים את כלל המאפיינים ליצירת משחק לימודי מוצלח ואפקטיבי ללומד בהכשרות ובתוצרים ללקוחות שלנו.