למידה בתנועה

למידה בתנועה
מאת ורד כרמלי

אתם יושבים? 

אם כן אנו מזמינים אתכם להמשיך את הקריאה בעמידה! (או אפילו בהליכה) השינוי הקטן הזה (מישיבה לתנועה) נמצא כתומך באפקטיביות של תהליך הלמידה שלכם! 

חוקרים מאוניברסיטת M&A טקסס נכנסו לכיתת תיכון והציבו ל34 תלמידים, שעד עכשיו למדו בישיבה, שולחנות עמידה וניהלו את הלמידה כך. כבר בשיעורים הראשונים החוקרים הבחינו בשינוי בריכוז ואופן ההתנהלות של התלמידים! השינוי לא היה מיידי, אבל לאחר כמה ימים, בלטו לטובה בשיעורים כמה מכישורי הלמידה של הלומדים: ניהול זמן, עיבוד מידע וזכירתו וכן ארגון המחשבות בזמן עבודה על משימה. יש לזה אפילו הסבר ביולוגי: העמידה הממושכת יצרה אצל הלומדים שינוי בזרימת הדם בגוף, השפעה על חישת המרחב, מידת הפוקוס ושיווי המשקל שתרמו לכישורי הלמידה האלה. נמצא שגם תנועה מינימלית בעת הלמידה שיפרה ב7 עד 14 אחוזים את התפקוד הקוגניטיבי וביצועי של התלמידים! 

למידה בתנועה

לחוקרים מאוניברסיטת טקסס מצטרפת גם הסופרת אנני מרפי פול בספר שלה The Extended Mind המחזקת את טענתם ואומרת כי למידה משמעותית יותר נעשית בתנועה. אפילו בהקשר של למידה מבוססת דיגיטלי, שחלקנו צורכים בישיבה מול המחשב, היא ממליצה לנו לשנות פוזיציה (גם במחשבה) , ונניח ללמוד בעמידה מול הלפטופ או באמצעות אייפד ולאו דווקא להישאר בישיבה. היא מציינת ניסוי מאוניברסיטת סטנפורד שבו נבחנו הבדלים בין סטודנטים שנדרשו להשלים משימות יצירתיות תוך כדי הליכה למול סטודנטים שעשו זאת בישיבה. תהליכי החשיבה והיצירתיות של הראשונים היו עשירים ומגוונים יותר.

ומה תפקיד התנועה אצל המורה המנחה או המדריך – שמוסר את הידע ללומדים? 

מחקרים על קוגניציה ולמידה מגולמת (למידה המגלמת שימוש פיזי בגוף כולו) מראים כי למשל בהוראת מושגים מופשטים מהתחום הריאלי (שלפעמים קשה יותר לתפוס דרך הקניית מע"מ (מורה עומד מדבר)), מנחים ששילבו מחוות גופניות לצורך המחשת המושגים – הגבירה את מעורבות הלומדים בשיעור, והובילה להבנה עמוקה יותר של נושאי הלימוד. 

ואיך נהפוך את הלמידה בארגון לאפקטיבית יותר בשימוש בתנועה?

תכננו יחידות לימוד, סדנאות ואירועי למידה תוך שימת דגש על שילוב הפעלה תנועתית מובנית שמחליפה את הרגל הלמידה בישיבה סטטית. נכון, זה מצריך מחשבה ואפילו עבודה על איך נעשה את את זה, אבל תחשבו על רעיונות כמו למידה בסביבת מציאות מדומה או הפעלה פיזית שמשולבת בלמידה. 

איך תדעו אם לא תנסו? 

את הפודקאסט הבא שתאזינו לו תשמעו תוך כדי יוגה, הליכה או ברכיבה על אופניים ותבדקו אם משהו השתנה באפקטיביות הלמידה. אנחנו משוכנעים שתגלו שלמידה בתנועה היא אפקטיבית יותר